Youtube İzleme Kazan Youtube Abone Kazan

Gelişmiş Cevap Yaz

Replika Saatlerde Kullanılan Mekanizma Ve Özellikleri

18.12.2017 15:15:40 Görüntülenme sayısı:230
Başarı zirvede kalmaktır


Üyelik Tarihi:2013-04-03
Yazılan Cevap:0
Mesaj Sayısı:istanbul
İsim Soyisim:gö... se...
Meslek:Bilgisayar Programcısı
Sehir:istanbul
Replika saat sektöründeki en önemli detaylar mekanizmalardır. Saatin çalışmasını ve aksanını sağlayan bu mekanizmaları yüzeysel olarak anlatmaya çalışacağım. Tabi ki o kadar fazla mekanizma çeşidi var ki, burada hepsini anlatmaya çalışırsam hem sizin kafanız karışır, hem de gereksiz paylaşım yapmış oluruz. Öncelikle mekanizma tiplerini belirtelim ;
[ul]
 • Quartz Mekanizmalar ( pilli )

 • Kurmalı Mekanizmalar ( manuel )

 • Otomatik Mekanizmalar ( automatik )

 • [/ul]

  Quartz Mekanizma Özellikleri :
  Genelde ucuz sekment replikalarda kullanılmaktadır. Maliyeti en ucuz olan mekanizma türüdür. Orjinalinde otomatik mekanizma kullanılan saatlerin arka kapağı şeffaf olurken, pilli mekanizmasında arka kapağı kapalı olması ürünün replika olduğunun göstergesidir. Pilli mekanizmalar da kendi aralarında 3 e ayrılmaktadır. Sırası ile Swiss Ronda, Japanese OS Miyota ve Asian Quartz. Kalite olarak da sırasıyla 50-200$ replika saatlerde kullanılmaktadır. İşin gerçeği uzun ömürlü mekanizmadır.

  Kurmalı Mekanizma Özellikleri :
  Bu mekanizma türü otomatik mekanizmalar gibi güç rezervini kol hareketi ile sağlamazlar. Saatin çalışması için gereken enerji saatin kurma kolu ile manuel yapılarak gerekli enerji sağlanır. Kurulma işlemi sırasında elde edilen enerji pandül ve çatal vasıtası ile saatin çarklarını doldurur. Aynı kurmalı oyuncaklar gibi çalışma mantığına sahiptir. Gücü bitene kadar çalışmaya devam eder, daha sonrasında tekrar aynı enerjiyi vermek için kurulması gerekmektedir. Genellikle replika panerai saat modellerinde rastlanmaktadır. Nadiren arıza çıkaran bi mekanizma türüdür.

  Otomatik Mekanizma Özellikleri :
  Otomatik mekanizmalar kolun hareketi ile gerekli enerjiyi depolar ve saatin çalışmasını sağlar. Hareket ile birlikte arka tarafta bulunan rotor vasıtası ile devamlı enerji depolamaktadır. Kullanılan mekanizmaya göre günlük sapma ve güç rezervi değişiklik gösterebilir. Bu mekanizmanın kalitesi ile ilgili bi durumdur. Otomatik mekanizmalar da kendi aralarında çok fazla çeşide sahiptir. Daha sonraki konularımız da tüm otomatik mekanizma çeşitlerini paylaşacağız.

  Beğenenler:
  Elbet güzel olacak... webmaster forumu  Hızlı cevap yaz

  Üye girişi yapın

  <<İlk sayfa <Önceki sayfa  Addmehits -Wm Forum İstatistikleri

  Çevrimiçi Ziyaretçiler: 10 (7 Üye ve 3 Ziyaretçi Çevrimiçi)
  Toplam ana başlık:10 ,Konular: 46 , Mesajlar: 2556, Üyeler: 13039